Answer: Option (d) is correct.
Explanation:
Given that,
Company produced = 3,500 units
Direct labor standard (4 hrs. at $7.10/hr) = $28.40 per unit
Actual hours worked = 12,150
Actual rate per hour = $7.50
bud rate = $7.10/hr
Direct labor efficiency = (Actual Hours- Standard Hours) × bud rate
= (12,150 - (3,500 × 4)) × 7.1
= $13135 Favorable