Answer: Option (C) is correct.
Explanation:
Given that,
Old market price of stock = $15
New market price of stock = $18
Here, we assume that EPS be $5.
So,
Price-earning ratio at old price = [tex]\frac{Market\ Price}{EPS}[/tex]
= [tex]\frac{15}{5}[/tex]
= 3
Price-earning ratio at New price = [tex]\frac{Market\ Price}{EPS}[/tex]
= [tex]\frac{18}{5}[/tex]
= 3.6
Hence, price-earnings ratio increases.