Answer:
By comprising these two alternatives, we get to know that the product should be sold as it would increase the net income by $6,000 ( 56,000 - 50,000)
Explanation:
There are two conditions which are given in the question:
1. Sold to wholesaler:
In this we have to compute the sale which is shown below:
So,
The sales = sales units × wholesaler selling price
= 7,000 × $8
= 56,000
In this, the reworking cost is zero,
So, the net income would be 56,000
2. Reworked:
In this we have to compute the sales and the reworking cost which are shown below:
So,
The sales = sales units × wholesaler selling price
= 7,000 × $25
= 175,000
And, the reworking cost is = $125,000
So, the net income would be equals to
= Sales - reworking cost
= $175,000 - $125,000
= $50,000
By comprising these two alternatives, we get to know that the product should be sold as it would increase the net income by $6,000 ( 56,000 - 50,000)
The analysis is given in the attachment.