In the design of a new building, a doorway is 2.45 ft above the ground. A ramp for the disabled, at an angle of 4.5 ° with the ground, is to be built up to the doorway. How long will the ramp be?

Respuesta :

Answer:

Length of the ramp, l = 31.22 feet

Explanation:

It is given that,

A doorway is 2.45 ft above the ground, AB = 2.45 ft

Angle between the ground and the ramp is, [tex]\theta=4.5^{\circ}[/tex]

Applying trigonometry,

[tex]sin\theta=\dfrac{AB}{AC}[/tex]

[tex]AC=\dfrac{AB}{sin\theta}[/tex]

[tex]AC=\dfrac{2.45}{sin(4.5)}[/tex]

AC = 31.22 ft

So, the length of the ramp is 31.22 feet. Hence, this is the required solution.

Ver imagen Muscardinus
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico