A car of mass 1 000 kg moves with a speed of 50 m/s on a circular track of radius 100 m. What is the magnitude of its angular momentum (in kg⋅m2/s) relative to the center of the race track?

Respuesta :

Answer:

5000000 kg m^2 /s

Explanation:

mass of car, m = 1000 kg

speed of car, v = 50 m/s

radius of circular track, r = 100 m

When a body is revolving around a circular track is experiences an angular momentum which is equal to the product of linear momentum and the radius of path.

The angular momentum of the car is given by

L = m v r

L = 1000 x 50 x 100 = 5000000 kg m^2/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico