The neutron has a volume of approximately 1.4 1044 m3 and a mass of 1.675 1024 g. Calculate the density of the neutron in g/m3 . What is the mass of 1.0 cm3 of neutrons in kilograms?

Respuesta :

Explanation:

It is given that,

Volume of a neutron, [tex]V=1.4\times 10^{44}\ m^3[/tex]

Mass of the neutron star, [tex]m=1.675\times 10^{24}\ g[/tex]

We need to find the density of the neutron. Density is given by :

[tex]d=\dfrac{m}{V}[/tex]

[tex]d=\dfrac{1.675\times 10^{24}}{1.4\times 10^{44}}[/tex]

[tex]d=1.19\times 10^{-20}\ g/cm^3[/tex]

If the volume of the neutron, [tex]V'=1\ cm^3=10^{-6}\ m^3[/tex]

So, [tex]m'=d\times V'[/tex]

[tex]m'=1.19\times 10^{-20}\times 10^{-6}[/tex]

[tex]m'=1.19\times 10^{-26}\ g[/tex]

[tex]m'=1.19\times 10^{-29}\ kg[/tex]

Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS