Respuesta :

Answer:

4054.35 seconds or 67.57 minutes

Step-by-step explanation:

Given:

Distance covered = 100 m

Time taken = 9.69 seconds

Now,

the speed = Distance covered / time taken

or

speed = 100 / 9.69 = 10.32 m/s

Now,

Convert the 26 mi into m for the uniformity of the units

we know,

1 mi = 5280 ft and 1 m = 3.281 ft

thus,

26 mi = 5280 × 26 = 137280 ft

and

1 ft = (1 / 3.281) m

thus,

137280 ft = [tex]\frac{137280}{3.281}[/tex] = 41840.90 m

Also,

Time = Distance / speed

therefore,

time taken to cover 26 mi = 41840.90 / 10.32

= 4054.35 seconds or 67.57 minutes

ACCESS MORE
EDU ACCESS