Respuesta :

Answer: 2.75%

Explanation:

[tex]pH=-log [H+][/tex]

[tex]3.26 = -log [H+][/tex]

[tex][H+] = 5.495\times 10^{-4} M[/tex]

[tex]HA\rightleftharpoons H^++A^-[/tex]

initial      0.020     0           0

eqm        0.020 -x    x      x

[tex]K_a=\frac{[H+][A-]}{[HA]}[/tex]

[tex]K_a=\frac{[x][x]}{[0.020-x]}[/tex]

[tex]x=5.495\times 10^{-4}[/tex]

[tex]K_a=\frac{[5.495\times 10^{-4}]^2}{[0.020-5.495\times 10^{-4}]}[/tex]

[tex]K_a =1.553\times 10^{-5}[/tex]

percent dissociation = [tex]\frac{[H^+_eqm]}{[Acid_{initial}]}\times 100[/tex]

percent dissociation=[tex]\frac{5.495\times 10^{-4}}{0.020}\times 100[/tex]

Thus percent dissociation= 2.75 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico