Respuesta :

Answer:

Distance covered by Joe, d = 5 km

Explanation:

It is given that,

Speed of Joe, v = 20 km/hour

Time taken by Joe, t = 15 minutes = 0.25 h

We need to find the distance he is covering. It can be calculated using definition of speed as :

[tex]v=\dfrac{d}{t}[/tex]

[tex] d=v\times t[/tex]

[tex] d=20\times 0.25[/tex]

d = 5 km

So, Joe covers a distance of 5 km. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico