Monochromatic light falls on a screen 1.90 m from two slits separated by 2.14 mm. The first- and second-order bright fringes are separated by 0.555 mm. What is the wavelength of the light

Respuesta :

Answer:

625 nm

Explanation:

For constructive interference, the expression is:

[tex]d\times sin\theta=m\times \lambda[/tex]

Where, m = 1, 2, .....

d is the distance between the slits.

The formula can be written as:

[tex]sin\theta=\frac {\lambda}{d}\times m[/tex] ....1

The location of the bright fringe is determined by :

[tex]y=L\times tan\theta[/tex]

Where, L is the distance between the slit and the screen.

For small angle , [tex]sin\theta=tan\theta[/tex]

So,

Formula becomes:

[tex]y=L\times sin\theta[/tex]

Using 1, we get:

[tex]y=L\times \frac {\lambda}{d}\times m[/tex]

For two fringes:

The formula is:

[tex]\Delta y=L\times \frac {\lambda}{d}\times \Delta m[/tex]

For first and second bright fringe,

[tex]\Delta m=1[/tex]

Given that:

[tex]\Delta y=0.555\ mm[/tex]

d = 2.14 mm

L = 1.90 m

Also,

1 mm = 10⁻³ m

So,

[tex]\Delta y=0.555\times 10^{-3}\ m[/tex]

d = 2.14×10⁻³ m

Applying in the formula,

[tex]0.555\times 10^{-3}=1.90\times \frac {\lambda}{2.14\times 10^{-3}}\times 1[/tex]

[tex]\lambda=625\times 10^{-9}\ m[/tex]

Also,

1 m = 10⁹ nm

So wavelength is 625 nm

Answer:

625.1 nm

Explanation:

Wavelength of light, [tex]= \lambda[/tex]

Width of fringe,[tex]\beta = 0.555 mm = 0.555 \times 10^{-3}m[/tex]

Distance of screen,[tex]D= 1.90 m[/tex]

separation of slits, [tex]d = 2.14 mm = 2.14 \times10^{-3} m[/tex]

The formula for fringe width is :

[tex]\beta = \frac{\lambda D}{d}[/tex]

so rearranging the equation to get wavelength

[tex]\lambda = \frac{\beta d}{D}\\\lambda=\frac{ 0.555 \times 10^{-3}m(2.14 \times10^{-3} m)}{ 1.90 m} \\\lambda=0.625105\times10^{-6}m\\ \lambda=625.1 nm[/tex]

Therefore, the wavelength of the light is 625.1 nm

ACCESS MORE
EDU ACCESS