Answer:
9.3
Step-by-step explanation:
if both travel at same speed they will take equal distance and time to reach the middle and collide.
hence, 27/2 =13.5km
speed=distance/time
time = distance/speed
time= 13.5/87 = 0.15517mm hr
0.15517×60 = 9.31minutes