Answer:
0.5
Step-by-step explanation:
Data provided:
Smaller Volume, V = 0.500 m³
Distinguishable particles, N = 1
Now,
the relation between the Probability of the particles, the volume and the number of distinguishable particles is given as:
[tex]P=V^N[/tex]
where,
P is the probability
On substituting the respective values, we get
P = (0.500)¹
or
P = 0.5