Answer:
$11533.70
Explanation:
Given:
Present value = $1.5 million = $1,500,000
interest = 8.5%
Time = 30 years
Now,
we know
[tex]\textup{Present value}=P\times\frac{(1-(1+\frac{i}{12})^{-12t})}{\frac{i}{12}}[/tex]
where, P is the monthly income
on substituting the respective values, we get
[tex]1,500,000=P\times\frac{(1-(1+\frac{0.085}{12})^{-12\times30})}{\frac{0.08}{12}}[/tex]
or
[tex]1,500,000=P\times130.053[/tex]
or
P = $11533.70