Suppose that, from measurements in a microscope, you determine that a certain layer of graphene covers an area of 1.60μm2. Convert this to square meters.

Respuesta :

Answer:

  1.60×10^-12 m^2

Step-by-step explanation:

The prefix μ stands for "micro-", which means 10^-6. So, 1 micro-meter is ...

  1 μm = 10^-6 m

A square micrometer is then ...

  (1 μm)^2 = (10^-6 m)^2 = 10^-12 m^2

1.6 of them is ...

  1.6 μm^2 = 1.6×10^-12 m^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS