Answer: The market price per bond is $930,28.
Explanation: First we must calculate the amount of each coupon.
1000 x 7% = 1000 x 0.07 = $ 70 each coupon.
The payments are semiannual and the bond expires in 9 years therefore we have a n = 9 x 2 = 18.
The yield to maturity is 7.73%
And the face value is 1000 $
P0 = ∑[tex]\frac{Cup_{t} }{(1+YTM)^{t} } + \frac{Face value}{(1+YTM)^{n} }[/tex]
Where t is equal to each of the periods of time.
So:
∑[tex]\frac{70}{{1+0,0773}^{t}} +\frac{1000}{{1+0,0773}^{18}}[/tex] = 930,28