A stock just paid a dividend of D0 = $1.50. The required rate of return is rs = 14.1%, and the constant growth rate is g = 4.0%. What is the current stock price?

Respuesta :

Answer:

The current stock price is $15.44.

Explanation:

The dividend is $1.50.

The required rate of return is given as 14.1%.

The constant growth rate is 4%.

The current stock price

=[tex]\frac{dividend\ \times\ (1+\ constant\ growth\ rate)}{required\ rate\ of\ return\ -\ constant\ growth\ rate}[/tex]

=[tex]\frac{1.50\ \times\ (1\ +\ 0.04)}{0.141\ -\ 0.04}[/tex]

=[tex]\frac{1.56}{0.101}[/tex]

=$15.44

ACCESS MORE
EDU ACCESS