A 6.5-g iron meteor hits the earth at a speed of 295 m/s. If its kinetic energy is entirely converted to heat in the meteor, by how much will its temperature rise?

Respuesta :

Answer:

The temperature rise is 92°.

Explanation:

Given that,

Mass of iron = 6.5 g

Speed = 295 m/s

We know that,

specific heat of iron = 113 cal/Kg C°

1 cal = 4.186 J/kg C°

We need to calculate the temperature

Using formula of kinetic energy

[tex]K.E=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]...(I)

Formula of heat

[tex]Q=mc\Delta T[/tex]....(II)

From equation (I) and (II)

[tex]\dfrac{1}{2}mv^2=mc\Delta T[/tex]

[tex]\Delta T=\dfrac{1}{2}\times\dfrac{v^2}{c}[/tex]

Put the value into the relation

[tex]\Delta T=\dfrac{295^2}{2\times473.018}[/tex]

[tex]\Delta T=91.9=92^{\circ} C[/tex]

Hence, The temperature rise is 92°.

ACCESS MORE
EDU ACCESS