An electrical circuit has two components in parallel. That is, the circuit works if at least one of the components works. The components work independently with probabilities 95% and 92% respectively. The chance that the circuit works is closest to

Respuesta :

Answer:

The chances of circuit to work will be 99.6 %.

Step-by-step explanation:

The chance that the circuit will work is given by

[tex]P_{success}=1-P_{faliure}[/tex]

The circuit will fail if both the components will fail

Probability of failure of component 1 is 100%-95%= 5%

Probability of faliure of component 2 is 100%-92% = 8%

Hence

[tex]P_{faliure}=(1-0.95)\times (1-0.92)\\\\P_{faliure}=0.004\\\\\therefore P_{success}=1-0.004=0.996[/tex]

Thus the chances of circuit working is 99.6%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico