Answer:
0.6375 cm
Explanation:
coefficient of linear expansion of copper, α = [tex]17\times10^{-6}Per degree c[/tex]
Lo = 25 m
Δ T = 25 degree C
According to the formula of thermal expansion which is linear in nature is given by
[tex]\Delta L = L_{0}\times\alpha \times\Delta T[/tex]
Where, ΔL be the change in length
[tex]\Delta L = 25\times17\times10^{-6}\times15=6.375\times10^{-3}m[/tex]=0.6375 cm