Respuesta :
Answer: 1. [tex]9.08\times 10^{-6}[/tex] moles
2. 90 mg
Explanation:
[tex]O_3(g)+2NaI(aq)+H_2O(l) \rightarrow O_2(g)+I_2(s)+2NaOH(aq)[/tex]
According to stoichiometry:
1 mole of ozone is removed by 2 moles of sodium iodide.
Thus [tex]4.54 \times 10^{-6}[/tex] moles of ozone is removed by =[tex]\frac{2}{1}\times 4.54 \times 10^{-6}=9.08\times 10^{-6}[/tex] moles of sodium iodide.
Thus [tex]9.08\times 10^{-6}[/tex] moles of sodium iodide are needed to remove [tex]4.54\times 10^{-6}[/tex] moles of [tex]O_3[/tex]
2. [tex]\text{Number of moles of ozone}=\frac{0.01331g}{48g/mol}=0.0003moles[/tex]
According to stoichiometry:
1 mole of ozone is removed by 2 moles of sodium iodide.
Thus 0.0003 moles of ozone is removed by =[tex]\frac{2}{1}\times 0.0003=0.0006[/tex] moles of sodium iodide.
Mass of sodium iodide= [tex]moles\times {\text {molar mass}}=0.0006\times 150g/mol=0.09g=90mg[/tex] (1g=1000mg)
Thus 90 mg of sodium iodide are needed to remove 13.31 mg of [tex]O_3[/tex].
[tex]9.08 \times 10^-^6[/tex] moles of sodium iodide are needed to remove 4.54 ✕ 10−6 mol of O3.
The mass of sodium iodide is 90 mg.
What are moles?
In the International System of Units, Mole is the base unit of the amount of any substance.
The reaction is
[tex]\rm O_3(g) + 2 NaI(aq) + H2O(l) =O2(g) + I2(s) + 2 NaOH(aq)[/tex]
If 2 moles of sodium iodide are needed to remove 1 mole of ozone
Then, for [tex]4.54 \times 10^-^6 mol\; of O_3[/tex]
[tex]\dfrac{1}{2} \times 4.54 \times 10^-^6=9.08\times 10^-^6[/tex]
Number of moles of ozone is
[tex]Number\;of \;moles= \dfrac{mass}{molar\;mass}\\\\\dfrac{0.01331g}{48/mol} =0.0003 moles[/tex]
Now, the same for 0.0003 moles
[tex]\dfrac{1}{2} \times 0.0003 = 0.0006\;mol[/tex]
Calculate the mass
mass = molar mass x moles
[tex]0.0003 \times 150\;g/mol = 0.09 g = 90\;mg[/tex]
Thus, the moles of sodium iodide are [tex]9.08 \times 10^-^6[/tex]
The mass of sodium iodide is 90 mg.
Learn more about moles, here:
https://brainly.com/question/15209553