A car of mass 487 kg travels around a flat, circular race track of radius 53.3 m. The coefficient of static friction between the wheels and the track is 0.19. The acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 . What is the maximum speed v that the car can go without flying off the track? Answer in units of m/s.

Respuesta :

Answer:

9.96 m/s

Explanation:

mass of car, m = 487 kg

radius of track, R = 53.3 m

coefficient of static friction, μ = 0.19

acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s^2

let v be the maximum speed so that the car can go without flying off the track.

The formula for the maximum speed is given by

[tex]v_{max}=\sqrt{\mu Rg}[/tex]

[tex]v_{max}=\sqrt{0.19\times53.3\times9.8[/tex]

vmax = 9.96 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS