Answer:
101.34 s.
Explanation:
Distance travelled ( s ) = 19 km = 19 000 m
acceleration( a ) = 3.7 m s⁻²
Initial velocity (u) = 0
Time is t
Using the equation of motion
s =ut + .5 a t²
19000 = 0 + .5 x 3.7 t²
t =[tex]\sqrt{\frac{19000}{0.5\times3.7} }[/tex]
t = 101.34 s