Respuesta :

Answer:

7.0 g/mL.

Explanation:

  • Density is a characteristic property of a substance.
  • The density of a substance is the relationship between the mass of the substance and the volume it takes up.

d = m/V,

where, d is the density of the metal,

m is the mass of the metal (m = 147 g),

V is the volume that the metal takes up (V = 41.0 mL - 20.0 mL = 21.0 mL).

∴ d = m/V = (147 g)/(21.0 mL) = 7.0 g/mL.

ACCESS MORE
EDU ACCESS