Answer:
The mass of the ice is 3.44 kg.
Explanation:
Given that,
Area of ice box A= 0.950 m²
Thickness d= 2.50 cm
Temperature T₁= 0° C
Temperature T₂= 35.0°C
Time t = 1 day = 86400 s
We need to calculate the mass of ice
Using equation of rat of heat transfer by conduction
[tex]\dfrac{Q}{t}=\dfrac{kA(T_{2}-T_{1})}{d}[/tex]
[tex]\dfrac{Q}{t}=\dfrac{0.010\times0.950(35-0)}{2.50\times10^{-2}}[/tex]
[tex]\dfrac{Q}{t}=13.3\ j/s[/tex]
The heat is used to melt the ice
[tex]Q=mL_{f}[/tex]
[tex]m=\dfrac{Q}{L_{f}}[/tex]....(I)
We need to calculate the heat
[tex]Q = \dfrac{Q}{t}\times t[/tex]
[tex]Q=13.3\times86400[/tex]
[tex]Q=1149120=1.15\times10^{6}\ J[/tex]
Put the value of Q in the equation (I)
[tex]m=\dfrac{1.15\times10^{6}}{334\times10^{3}}[/tex]
[tex]m=3.44\ kg[/tex]
Hence, The mass of the ice is 3.44 kg.