Answer:
31.9 cm differs from mean by 3 standard deviations.
Step-by-step explanation:
Given:
Mean diameter of the ball = 28 cm
Standard deviation = 1.3 cm
Thus the number of standard deviations by which 31.9 cm ball size differs from the mean ball size is given by the standard normal deviate (Z) given by
[tex]Z=\frac{X-\bar{X}}{\sigma }[/tex]
Applying values we get
[tex]Z=\frac{31.9-28}{1.3 }=3[/tex]
Thus 31.9 cm differs from mean by 3 standard deviations.