Answer:
the Expected rate of return will be 8.2%
the variance will be 0.001296
Explanation:
We will calculate the Expected Rate of Return which is the sum of the wieghted return based on their probabilities:
return of 0.15 probability 20% = 0.03
return of 0.07 probability 70% = 0.049
return of 0.03 probability 10% = 0.003
expected return = 0.082 = 8.2%
Now to calculate the variance we do:
∑(rk-ERR)^2 x pk
The sum of the difference between the expected rate and the escenario rate, power two, and multiply by their posibility
[tex](0.15-0.082)^{2}\times0.20+(0.07-0.082)^{2}\times0.70+(0.03-0.082)^{2}\times0.10[/tex]
the variance will be: 0.001296