The population of a certain country is expected to double every 32 years. The
population of this country was 4.2 million people in the year 2000. To the nea
tenth of a percent, by which percentage rate is the population expected to inc
each year?

Respuesta :

Answer:

Rounding off we get 3.1%

Step-by-step explanation:

Population in 2000 = 4.2 mil

Population in 2032 ( 32 years later) = 4.2*2= 8.4 mil

Population increase per year:

[tex] \frac{4.2} {32} = 0.13125 [/tex]

percentage of population increase:

[tex] \frac{0.13125}{4.2} \times 100 = 3.125 \%[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico