A slice of pizza has 500 kcal. If we could burn the pizza and use all the heat to warm a 50-L container of cold water, what would be the approximate increase in the temperature of the water?

Respuesta :

Answer:

increase in temperature of water is 10° C

Explanation:

Given data

pizza = 500 kcal = 500000 calories

cold water = 50 L

to find out

increase in temperature of water

solution

we know heat formula that is

heat = m × specific heat × Δt

here m is mass = 50000 gram and Δt is change in temperature

and specific heat = 1 cal / gram C

so put here all value and find Δt

500000 = 50000 × 1  × Δt

Δt = 10° C

so increase in temperature of water is 10° C

Answer:

D

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS