Suppose someone pours 0.250 kg of 20.0ºC water (about a cup) into a 0.500-kg aluminum pan with a temperature of 150ºC. Assume that the pan is then placed on an insulated pad and that a negligible amount of water boils off. What is the temperature when the water and pan reach thermal equilibriuma short time later?

Respuesta :

Answer : The temperature when the water and pan reach thermal equilibrium short time later is, [tex]59.10^oC[/tex]

Explanation :

In this problem we assumed that heat given by the hot body is equal to the heat taken by the cold body.

[tex]q_1=-q_2[/tex]

[tex]m_1\times c_1\times (T_f-T_1)=-m_2\times c_2\times (T_f-T_2)[/tex]

where,

[tex]c_1[/tex] = specific heat of aluminium = [tex]0.90J/g^oC[/tex]

[tex]c_2[/tex] = specific heat of water = [tex]4.184J/g^oC[/tex]

[tex]m_1[/tex] = mass of aluminum = 0.500 kg = 500 g

[tex]m_2[/tex] = mass of water = 0.250 kg  = 250 g

[tex]T_f[/tex] = final temperature of mixture = ?

[tex]T_1[/tex] = initial temperature of aluminum = [tex]150^oC[/tex]

[tex]T_2[/tex] = initial temperature of water = [tex]20^oC[/tex]

Now put all the given values in the above formula, we get:

[tex]500g\times 0.90J/g^oC\times (T_f-150)^oC=-250g\times 4.184J/g^oC\times (T_f-20)^oC[/tex]

[tex]T_f=59.10^oC[/tex]

Therefore, the temperature when the water and pan reach thermal equilibrium short time later is, [tex]59.10^oC[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico