You buy 7 gallons of gasoline at p dollars per gallon and pay $26.88. Write an equation to find the price of one gallon of gasoline. Then find the price of one gallon of gasoline

Respuesta :

Answer:

26.88 / 7 = $3.84 per gallon

algebraic way:

7p = 26.88

p = 3.84

1p = 3.84

Step-by-step explanation:

Answer:

The required equation is 7p = 26.88

The price of 1 gallon of gasoline is $3.84

Step-by-step explanation:

Given:

7 gallons of gasoline = $26.88

Rate per gallon = p

So, 7p = $26.88

Now we have to solve for p.

Divide both sides by 7, we get

[tex]\frac{7p}{7} = \frac{26.88}{7}[/tex]

p = $3.84

The price of 1 gallon of gasoline is $3.84

ACCESS MORE
EDU ACCESS