Answer:
Density = 2.5 g/cm³ , The metal is aluminium.
Explanation:
Density is defined as the ratio of the mass and the volume
Thus,
[tex]Density=\frac {Mass}{Volume}[/tex]
Given that:
Mass = 612 grams
Volume = 245 cm³
Thus, Density is:
[tex]Density=\frac {612}{245}\ g/cm^3[/tex]
Density = 2.5 g/cm³
Metals are shiny with high density.
The density of aluminium falls is approx 2.6 g/cm³ and not other metal's density falls in this range.
The metal is aluminium.