Respuesta :
Answer:
$10 per kilogram
Step-by-step explanation:
To eliminate the decimals,multiply everything by 10
0.4.........4
4.00.........40
4 kilos = $40
1 kilo = $10 (40/4)
Answer:
Option C. $10 per kilogram.
Step-by-step explanation:
Amy bought 0.4 kilogram tomatoes for $4.00
Since the cost of 0.4 kg tomatoes = $4.00
Therefore, the cost of 1 kg tomatoes = [tex]\frac{4.00}{0.4}[/tex]
= $10.00
The cost of tomatoes is $10.00 per kilograms.