Amy bought 0.4 kilogram of tomatoes for $4.00. What is the cost in dollars per kilogram of tomatoes?

$0.10 per kilogram
$1.60 per kilogram
$10 per kilogram
$16 per kilogram​

Respuesta :

Answer:

$10 per kilogram

Step-by-step explanation:

To eliminate the decimals,multiply everything by 10

0.4.........4

4.00.........40

4 kilos = $40

1 kilo = $10 (40/4)

Answer:

Option C. $10 per kilogram.

Step-by-step explanation:

Amy bought 0.4 kilogram tomatoes for $4.00

Since the cost of 0.4 kg tomatoes = $4.00

Therefore, the cost of 1 kg tomatoes = [tex]\frac{4.00}{0.4}[/tex]

                                                             = $10.00

The cost of tomatoes is $10.00 per kilograms.

ACCESS MORE