Respuesta :

Answer:  a) $45.75

                b) $179.25

                c) 7 days

Step-by-step explanation:

[tex]Milk: \dfrac{1}{2}\ gallon\times7\ batches = 3\dfrac{1}{2}\ gallons\qquad \text{(round up to 4 gallons)}\\\\Butter: 2\ cubes\times 7\ batches=14\ cubes\qquad \text{(round up to 16 cubes)}\\\\Sugar: 1\ bag\times 7\ batches=7\ bags\\\\Chocolate: 3\ squares\times 7\ batches=21\ squares\\\\\\Milk: \$3.60\times4=\$14.40\\Butter: \$2.25\times4=\$10.00\\Sugar: \$1.07\times7=\$7.49\\Chocolate: \$0.66\times 21=\$13.86\\.\qquad \qquad \qquad TOTAL=\large\boxed{\$45.75}[/tex]

*******************************************************************************************

[tex]Milk: \dfrac{1}{2}\ gallon\times30\ batches = 15\ gallons\\\\Butter: 2\ cubes\times 30\ batches=60\ cubes\\\\Sugar: 1\ bag\times 30\ batches=30\ bags\\\\Chocolate: 3\ squares\times 30\ batches=90\ squares\\\\\\Milk: \$3.60\times15=\$54.00\\Butter: \$2.25\times15=\$33.75\\Sugar: \$1.07\times30=\$32.10\\Chocolate: \$0.66\times 90=\$59.40\\.\qquad \qquad \qquad TOTAL=\large\boxed{\$179.25}[/tex]

*******************************************************************************************

30 days - 7 days  

$179.25 - $45.75 = $133.50

Note: follow the same pattern as above for 6 days which equals $33.60

$179.25 - $33.60 = $145.65     which is not under $140

ACCESS MORE