Answer:
$45,000
Explanation:
Provided information,
Actual cost of production
Direct material = $15,000
Direct Labor = $6,000
Variable Overhead = $16,000
Total variable cost = $37,000
Cost per unit = $37,000/100 = $370 per unit
Also total fixed cost = $8,000
Total cost = $45,000
Cost per unit = $450
In case of purchasing units cost avoidable = Variable costs + Fixed cost up to $2,000
Therefore, Sheffield will be willing to pay $37,000 + $8,000 that is the actual cost in case of manufacturing not more than that. = $45,000