You are stocking up on school supplies. You bought pencils for $.90 each and pens for $1.20 each. How many pens did you buy if you bought 6 pencils and spent a total of $9?

Respuesta :

Answer:

3 pens

Step-by-step explanation:

First you need to find out how much did the 6 pencils costs.

To find this out you need to multiply 6 by $0.90 because each pencil costs 90 cents.

So 6* .90 = $5.40

Now you need to subtract $5.40 from $9 to find out how much money you had left to buy pens.

$9 - $5.40 = $3.60

You had $ 3.60 to spend on pens so to figure out how many pens you bought you need to divide $3.60 by $1.20 since each pen costs $1.20.

So 3.60/1.20 = 3

You bought 3 pens and 6 pencils for $9

Answer: so she bought 3 pens

Step-by-step explanation:

.90 times 6 = 5.40

then you take 1.20 times 3 = 3.60

then take 5.40 + 3.60 = 9

ACCESS MORE