A 76.00 pound flask of mercury costs $141.50. The density of mercury is 13.534 g/cm3. Find the price of one cubic inch of mercury by calculating intermediate values. What is the price of one pound of mercury?

Respuesta :

Answer:

$1.862

Explanation:

given,

76 pound flask  of mercury costs $ 141.50

density  of mercury =  13.534  g/cm³

cost of 1 pound of mercury = [tex]\dfrac{141.5}{76}[/tex]

                                             = $ 1.862

            1 pound = 453.59 g

price of 1 gm of mercury =  $ 1.862 / 453.50 = 0.0041

price of 1 cm³ of mercury = $ 0.0041

1 in³ = 16.39 cm³

price of  16.39 cm³of mercury = $ 0.0041 × 16.39

                                                 =  $0.061

hence, the price of 1 in³ of mercury = $0.061

hence, the  cost of 1 pound of the mercury comes out to be equal to $1.862