Answer:
$4.75 per 18oz
Step-by-step explanation:
To calculate the better deal we need to find the price per oz.
To find the price per oz for $4.75 per 18oz, we divide by 18.
$4.75/18 = $0.26 per oz
Now lets find the price per oz for $11.29 per 40oz
To find the price per oz for $11.29 per 40oz, we divide by 40.
$11.29/40 = $0.28
So the better deal is the 1st deal of $4.75 per 18oz.