Respuesta :

Answer:

$4.75 per 18oz

Step-by-step explanation:

To calculate the better deal we need to find the price per oz.

To find the price per oz for $4.75 per 18oz, we divide by 18.

$4.75/18 = $0.26 per oz

Now lets find the price per oz for $11.29 per 40oz

To find the price per oz for $11.29 per 40oz, we divide by 40.

$11.29/40 = $0.28

So the better deal is the 1st deal of $4.75 per 18oz.

ACCESS MORE