Answer:
Labor Cost $ 8,330
Explanation:
- March
Units 980
Hours per Unit 0.5
Labor Hour 490
Rate $ 17
Labor Cost $ 8,330
First, we look for the units to be produced.
Then, we multiply by the amount it takes to do a single unit, in this case, the one-half hour per bucket.
Now, we have the total labor hours
Last step, we multiply by the laobr rate to get the labor cost for the month of March