Respuesta :
Answer:
Option A) 32c
Step-by-step explanation:
we know that
To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds
so
[tex]\frac{\$3.84}{12}=\$0.32[/tex]
Remember that
1$=100 cents
Convert dollars to cents
[tex]\$0.32=0.32*100=32c[/tex]
therefore
The cost of one pound of nails cost 32 cents
Answer:
A 32c
Step-by-step explanation:
We have that 12 pounds of nails cost $3.84. To know the cost per unit we just need to divide $3.84 in 12, then:
[tex]\dfrac{\$3.84}{12}=\$0.32[/tex]
Then the correct answer is A 32c