Respuesta :

Answer:

Option A) 32c

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds

so

[tex]\frac{\$3.84}{12}=\$0.32[/tex]

Remember that

1$=100 cents

Convert dollars to cents

[tex]\$0.32=0.32*100=32c[/tex]

therefore

The cost of one pound of nails cost 32 cents

Answer:

A 32c

Step-by-step explanation:

We have that 12 pounds of nails cost $3.84. To know the cost per unit we just need to divide $3.84 in 12, then:

[tex]\dfrac{\$3.84}{12}=\$0.32[/tex]

Then the correct answer is A 32c

ACCESS MORE