ANSWER AND I WILL DO YOU A FAVOR!!!!

the temperature of a chemical solution is originally 21 Celsius. A chemist heats the solution at a constant rate, and the temperature of the solution is 75 Celsius after 12 minutes of heating.

Temperature, T, of the solution in Celsius is a function of X, the heating time in minutes

Write the function’s formula.

T=____

Respuesta :

T=21+4.5X

21 is the original temp.

4.5 is the constant rate I got when I subtracted 75-21=54 then divided 54/12min=4.5.

75 =21 + 4.5(12)

Since m = 4.5 and b = 21 the desired formula is:

T=4.5x+21

ACCESS MORE
EDU ACCESS