Respuesta :
Answer:
The height of the building is 368.5 ft.
Step-by-step explanation:
Given information:
the angle of elevation of the building in Newyork is [tex]\theta =2^{\circ}[/tex]
The distance of observation point from the building is
[tex]l=2\rm \; miles\\\mathit l=2\times5280=10560 \rm \; ft[/tex]
It is required to calculate the height of the building. Use the concept of trigonometry to find the height,
[tex]tan \theta =\dfrac{h}{l}\\tan2^{\circ}=\dfrac{h}{10560}\\h=0.0349\times 10560\\h=368.5 \rm \; ft[/tex]
So, the height of the building is 368.5 ft.
For more details, refer the link:
https://brainly.com/question/11998466?referrer=searchResults
