Answer:
15.7 x 10⁻⁶ A
Explanation:
r = radius of the circular loop = 0.03 m
Area of the loop is given as
A = πr² = (3.14) (0.03)² = 0.002826 m²
R = Resistance of the resistor = 189 Ω
ΔB = Change in magnetic field = 0.25 - 0.35 = - 0.10 T
Δt = time interval = 1 sec
Current is given as
[tex]i = - A\left ( \frac{\Delta B}{\Delta t} \right )[/tex]
[tex]i = \left ( \frac{A}{R} \right )\left ( \frac{\Delta B}{\Delta t} \right )[/tex]
[tex]i = \left ( \frac{-0.002826}{18} \right )\left ( \frac{- 0.10}{1} \right )[/tex]
i = 15.7 x 10⁻⁶ A