contestada

Light shines through a single slit whose width is 5.6 × 10-4 m. A diffraction pattern is formed on a flat screen located 4.0 m away. The distance between the middle of the central bright fringe and the first dark fringe is 3.3 mm. What is the wavelength of the light?

Respuesta :

Answer:

462 nm

Explanation:

Given: width of the slit, d = 5.6 × 10⁻⁴ m

Distance of the screen, D = 4.0 m

Fringe width, β = 3.3 mm = 3.3 × 10⁻³ m

First dark fringe means n =1

Wavelength of the light, λ = ?

[tex] \beta = \frac{\lambda D}{d}\\ \Rightarrow \lambda = \frac{d \beta}{D} =\frac{5.6\times 10^{-4} \times 3.3 \times 10^{-3}}{4.0} = 4.62 \times 10^{-7}m = 462 nm[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS