Respuesta :
Answer:
31.2 degree
Explanation:
Angle of prism, A = 60 degree
refractive index, μ = 1.52
The angle between the incident ray and the emergent ray is called angle of deviation δ.
The angle between the ange of deviation and the refractive index is
δ = (μ - 1) A
δ = (1.52 - 1) x 60
δ = 31.2 degree
The angle of minmum deviation is 38°.
What is minimum deviation?
The term minimum deviation refers to the angle at which the incident ray and the emergent ray are both inclined towards each other.
Thus;
n = sin 0.5(A + D)/Sin0.5(A)
Where;
n = refractive index = 1.52
A = refracting angle of the triangular prism = 60°
D = angle of minimum deviation
Substituting values;
1.52 = sin0.5(60 + D)/sin0.5(60)
0.76 = sin0.5(60 + D)
Sin-1(0.76) = 0.5(60 + D)
49 = 0.5(60 + D)
49 = 30 + 0.5D
D = 38°
Learn more about minmum deviation: https://brainly.com/question/14366471