Answer:
1.507×10⁻⁴ T
Explanation:
a = 5 cm = 0.05 m
b = 7 cm = 0.07 m
j = 1 A/cm²
Distance from magnetic field = d = 10 cm = 0.1 m
μ₀ = Vacuum permeability = 4π×10⁻⁷ H/m
Magnetic of hollow cylinder
[tex]\oint B.ds=\mu_0 I\\\Rightarrow B2\pi d=\mu_0 I\\\Rightarrow B2\pi d=\mu_0J\pi(b^2-a^2)\\\Rightarrow B=\frac{\mu_0J\pi(b^2-a^2)}{2\pi d}\\\Rightarrow B=\frac{4\pi\times 10^{-7}\times 1\times 10^{-4}\pi(0.07^2-0.05^2)}{2\pi 0.1}\\\Rightarrow B=1.507\times 10^{-4}\ T[/tex]
∴ Magnitude of the magnetic field at a distance d = 10 cm from the axis of the cylinder is 1.507×10⁻⁴ T