A series circuit has a voltage supply of 12 V and a resistor of 2.4 kΩ. How much power is dissipated by the resistor?

A. 0.005 W
B. 0.06 W
C. 2.4 kW
D. 345.6 kW

Respuesta :

Answer:

(B) 0.06W

Explanation:

power absorbed by the resistor is given by [tex]\frac{V^2}{R}=I^2R[/tex]

Where V = voltage

           R= resistance

            I =  current through the circuit

we have given V =12 Volt and resistance =2.4 K[tex]\Omega[/tex]

current [tex]I=\frac{V}{R}=\frac{12}{2.4\times 1000}=5\times 10^{-3}A=5mA[/tex]

power using voltage and resistance equation

[tex]p=\frac{12^2}{2.4\times 1000}=60mW[/tex] =0.06W

using current equation [tex]P=I^2R=5^2\times 12=60mW[/tex]= 0.06W

ACCESS MORE
EDU ACCESS