Respuesta :
Answer:
Acceleration of the ship, [tex]a=2.14\times 10^{-7}\ m/s^2[/tex]
Explanation:
It is given that,
Mass of both ships, [tex]m=39000\ metric\ tons=39\times 10^6\ kg[/tex]
Distance between two ships, d = 110 m
The gravitational force between two ships is given by :
[tex]F=G\dfrac{m^2}{d^2}[/tex]
[tex]F=6.67\times 10^{-11}\ Nm^2/kg^2\times \dfrac{(39\times 10^6\ kg)^2}{(110\ m)^2}[/tex]
F = 8.38 N
Let a is the acceleration. Now, using second law of motion as :
[tex]a=\dfrac{F}{m}[/tex]
[tex]a=\dfrac{8.38\ N}{39\times 10^6\ kg}[/tex]
[tex]a=2.14\times 10^{-7}\ m/s^2[/tex]
So, the acceleration of either ship due to the gravitational attraction of the other is [tex]2.14\times 10^{-7}\ m/s^2[/tex]. Hence, this is the required solution.
The Acceleration of the ship will be [tex]a=2.14\times10^{-7} \dfrac{m}{s}[/tex]
What will be the acceleration of the ship?
It is given that,
Mass of both ships, [tex]m=39000MT=39\times10^{6} KG[/tex]
Distance between two ships, [tex]d= 110 m[/tex]
The gravitational force between two ships is given by
[tex]F=\dfrac{Gm_{1} m_{2} }{d^{2} }[/tex]
[tex]F=\dfrac{6.67\times10^{-11} \times 39\times10^{} }{110^{2} }[/tex]
[tex]F=8.38N[/tex]
Now newtons second law
[tex]F=m\times a[/tex]
Here is the acceleration
[tex]a=\dfrac{f}{m}[/tex]
[tex]a=\dfrac{8.38}{39\times10^{6} }[/tex]
[tex]a=2.14\times10^{-7} \dfrac{m}{s^{2} }[/tex]
Thus the Acceleration of the ship will be [tex]a=2.14\times10^{-7} \dfrac{m}{s}[/tex]
To know more about Gravitational force follow
https://brainly.com/question/19050897