Respuesta :
Answer:
31.67 in
Explanation:
Given:
Diameter of the pipe, D = 3ft = 36 in
cross-sectional area of the steel = 0.2 in²
Note: Refer to the figure attached
From the free body diagram represented in the figure, we have
ΣFx = 0
or
pressure × projected area = 2 × Force in steel
Now, the projected area = spacing (s) × diameter of the wood pipe
force in steel = stress in steel (σ) × cross-sectional area of the steel
on substituting the values we get
4 ksi × (s × 36 in) = 2 × σ × 0.2 in²
also, allowable hoop stress = 11.4 ksi
thus,
σ = 11.4 ksi = 11.4 × 10³ psi
therefore, we have
4 psi × (s × 36 in) = 2 × 11.4 × 10³ psi × 0.2 in²
thus,
s = 31.67 in
hence the maximum spacing is 31.67 in

The maximum spacing s along the pipe so that the pipe can resist an internal gauge pressure of 4 psi 31.7 inches
What will be the maximum spacing s along the pipe so that the pipe can resist an internal gauge pressure of 4 psi?
It is given:
Diameter of the pipe, D = 3ft = 36 in
cross-sectional area of the steel = 0.2 in²
By balancing the forces
[tex]\sum F_x=0[/tex]
[tex]\rm Presuure \times Projected \ area=2\times Force\ in \ steel[/tex]
Now, the
[tex]\rm projected \ area =spacing\times dia \ of\ the \ pipe[/tex]
[tex]\rm Force \ in \ steel = stress\ in \ steel \times cross \ section \ steel[/tex]
[tex]4\times (s\times36)=2\times\sigma \times0.2[/tex]
thus,
[tex]\sigma =11.4\times 10 ^3\ psi[/tex]
therefore, we have
[tex]4\times (s\times36)=2\times10^3\times0.2[/tex]
Thus
[tex]s=31.67\ inches[/tex]
Thus the maximum spacing s along the pipe so that the pipe can resist an internal gauge pressure of 4 psi 31.7 inches
To know more about the balancing of forces follow
https://brainly.com/question/517289