A compound distributes between benzene (solvent 1) and water (solvent 2) with a distribution coefficient, K = 2.7. If 1.0g of the compound were dissolved in 100mL of water, what weight of compound could be extracted by THREE sequential 10-mL portions of benzene?

Respuesta :

Explanation:

It is given that solvent 1 is benzene and solvent 2 is water. Value of [tex]K_{p}[/tex] = 2.7.

Volume of solvent 1 ([tex]V_{S_{1}}[/tex]) = 100 mL.

Volume of solvent 2 ([tex]V_{S_{2}}[/tex]) = 10 mL.

Therefore, calculate the remaining fraction as follows.

                    [tex]f_{n}[/tex] = [tex][1 + K_{p}(\frac{V_{S_{2}}}{V_{S_{1}}})]^{-n}[/tex]

                                    = [tex][1 + 2.7(\frac{10}{100})]^{-3}[/tex]

                                    = [tex](1.27)^{-3}[/tex]

                                    = 0.488

Since, mass of compound is given as 1 gram.

So, reamining extract will be 1 - [tex]f_{n}[/tex] = 1 - 0.488 = 0.512.

Thus, we can conclude that the weight of compound extracted is 0.512.

                           

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico