A conductor is formed into a loop that encloses an area of 1.0 m2. The loop is orientedat a 30.0° angle with the xy-plane. A varying magnetic field is oriented parallel to thez-axis. If the maximum emf induced in the loop is 25.0 V, what is the maximum rate atwhich the magnetic field strength is changing

Respuesta :

Answer:

29 T/s

Explanation:

Given:

Area enclosed by loop, A = 1 m²

Maximum induced emf, e = 25.0 V

loop is oriented at an angle 30° with the x-y plane.

varying magnetic field is oriented parallel to z-axis.

we have to find [tex]\frac{dB}{dt}_{max}[/tex]

Induced emf is given by:

[tex] e =-A.cos\theta .\frac{dB}{dt}\\ \Rightarrow \frac{dB}{dt}=-\frac{e}{Acos\theta} = -\frac{25}{1\times cos30^o} = -28.86T/s[/tex]≈29T/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico